Jdi na obsah Jdi na menu

Bílé hřiby (pravé hřiby)

  Hřib smrkový

(Boletus edulis)

Klobouk: 5 - 20 cm v průměru, kulovitý, polokulovitý, později klenutý až plochý, masitý, lesklý a za vlhka slizký, barvy nejprve bílé, později se světle hnědými až hnědými tóny, na slunci až do černa a za sucha i se stříbrným nádechem.

Rourky: Bílé, světle okrové, časem přecházející do žluté, žluto zelené, ve stáří až zelené.

Třeň: Soudečkovitý, kyjovitý později válcovitý, bílý až světle hnědý, s bílou ve stáří světle hnědou síťkou.

Dužnina: bílá tvrdá, později měká až vatovitá, ve stáří pod pokožkou klobouku světle hnědá, neměnící barvu, příjemné vůně a chuti.

Výskyt: Roste v jehličnatých i listnatých lesích, zvláště na okrajích mladých smrčin a podél lesních cest, vždy po vydatnějším dešti. Roste od května do listopadu.

Možnost záměny: S Hřibem dubovým (Boletus recitulatus), od kterého se liší světlejším třeněm i síťkou, a jako by slizkým kloboukem i za sucha, dále s Hřibem březovým (na třeňi má síťku spíše u vrchu), a snad už jen s Hřibem žlučovým (Tylopilus felleus), který má ústí rourek růžové.

JEDLÝ A LAHODNÝ, VHODNÝ K JAKÉKOLIV ŮPRAVĚ. (CHUŤ A VŮNĚ VYNIKNE PO USUŠENÍ).

 

hrib-smrkovy-u.jpg

Foto: L. Novák 21.05.2009 Včelný RK

hrib-smrkovy.jpg

 

Foto: L. Novák 03.08.2010 Včelný RK

p1050375u.jpg

Foto: L. Novák 06.08.2010 Včelný RK

 

 

 Hřib dubový

(Boletus reticulatus)

Klobouk: 5 - 20 cm. v průměru, nejdříve kulovitý až polokulovitý, později plochý, v mládí sametový, za vhka lehce lepkavý, jinak vždy suchý, barvy bílé až světle hnědé, ke stáru hnědo červené až načervenalé.

Rourky:  Bílé, časem světle žluté, zeleno žluté  až nazelenalé.

Třeň:  V mládí bělavý až světle hnědý, později hnědý, s výraznou hnědou až tmavohnědou síťkou, v horní třetině třeně světlejší. Tvar je soudečkový, kyjovitý, pozdeji válcový.                                

Dužnina: V mládí tvrdá, ke stáří měkne, vždy bílá (nemění barvu), Výrazné hřibové vůně a chuti.

Výskyt: Roste nejčastěji pod buky, duby, lipami a v listnatých lesích od května do října.

Možnost záměny: S Hřibem smrkovým (Boletus edulis)od kterého se liší suchou pokožkou klobouku a tmavší síťkou na třeni,  Hřibem borovým (Boletus pinophilus), který má vínovou barvu třeně i klobouku, Hřibem březovým (Boletus betulicola) a snad jen  jinými druhy bílých hřibů.

 

JEDLÝ A LAHODNÝ, VHODNÝ K JAKÉKOLIV ÚPRAVĚ. CHUŤ A VŮNĚ VYNIKNE PO USUŠENÍ.

 

hrib-dubovy-u.jpg

Foto: L. Novák 06.06.2009 Čestice 

hrib-dubovy-u.jpg

Foto: L. Novák 03.08.2009 Pěčín

 

HŘIB BOROVÝ

(Boletus pinicola)

Klobouk : 5 - 25 cm v průměru (může dorůstat opravdu velkých rozměrů), téměř vždy hrbolatý a vráščitý, polokulovitý, sklenutý, poději poduskovitý, až rozložený, masitý. Pokožka klobouku je v mládí bílá, později tmavne až do červeně vínové, nebo hnědo vínové, většinou mívá ve vráskách ale stále náznak bělavé barvy. Někdy je i bíle ojíněný.

Rourky : Bílé, později žloutnoucí, zeleno žloutnoucí, až zelenající, na otlačených místech prakticky neměnící barvu, poměrně vysoké, okolo třeně stlačené. Ústí rourek ve stejné barvě jako rourky, také neměnící barvu.

Dužnina : Bílá nebo bělavá, pod pokožkou klobouku může být i načervenalá, nebo vínově červená, na řezu neměnící barvu. Chuť je nasládlá, příjemná, hřibovité vůně.

Výskyt :  Hlavně pod borovicí lesní, ale i pod duby i buky, a snad i jinými stromy. Začíná být místy vzácný.

Možnost záměny : V mládí s hřibem smrkovým (boletus edulis), hřibem dubovým (boletus reticulatus), hřibem bronzovým (boletus aereus), a hřibem březovým (boletus betulicola), od kterých se liší vrásčitým kloboukem, a více vínovou barvou klobouku ve stáří.

VÝBORNÁ JEDLÁ HOUBA, JEJÍŽ VŮNĚ A CHUŤ VYNIKNOU HLAVNĚ PO USUŠENÍ

 

hrib_borovy.jpg

Foto : Václav  Matějka

 

p1070341uo.jpg

Foto L . Novák 14. 08 . 2011 Pěčín