Jdi na obsah Jdi na menu

Hřiby modrající

Hřib modračka

(Boletus pulverulentus)

Klobouk 4 - 10 cm v průměru, polokulovitý, sklenutý, později poduškovitý, světle žlutý, narůžovělý, světle hnědý, červeno hnědý, až  hnědý, po otlačeni ihned tmavnoucí, až černající, plstnatý, pozdeji hladký, někdy i mírně lesklý, suchý, za mokra lehce lepivý.

RourkyDlouhé, na třeň přirostlé, mírně sbíhající, a zároveň u třeně stlačené,svítivě žluté, zeleno žluté, ústí zbarvená stejně, a  po otlačení ihned tmavě modrající,po chvilce až černající.  

Třeň:  Válcovitý, vhorní polovině svítivě žlutý, směrem dolů přecházející přez oranžovo žlutou, oranžovou, světle červenou, až po tmavě červenou, posetý malinkými, téměř neznatelnými zrníčky totožné barvy, a ve spodní části někdy bíle ojíněný, a na bázi potažený bílou plstí. Po otlačení ihned tmavě modrající,a po chvilce téměř černající.

Dužnina:  Bělavá, krémová nebo světle nažloutlá, po rozkrojení ihned modrající, tmavě modrající, po chvilce černající. Chuť je neutrální a vůně nenápadná.

Výskyt:  Roste dosti vzácně v jehličnatých i listnatých lesích, a spíše na vápencovém podkladu

Možnost záměny:  Pro tipycké modrání, a v zápětí černání dužniny a celé plodnice asi nehrozí.

Jedna z variet hřibu modračky má červeně zbarvený klobouk, a tato variete byla popsána v roce 2001 jako boletus pulvelurentus var.  guinberteau, Lannoi a estades ad int.

JEDLÝ

 

hrib-modracka-zluty-1.jpg

 

Foto: V. Matějka 02.08.2011 Suté Břehy (Albrechtice)

 

 

 Hřib koloděj

(Boletus luridus var. luridus)

 Klobouk: 5 - 15 cm v průměru, v mládí polokulovitý, časem nízce klenutý až plochý, masitý, jemně plsnatý až sametový, suchý, pískově žlutý, olivově žlutý, olivově nazelenalý, žluto oranžový až oranžově hnědy, ale i šedo bílý až šedo hnědý (velmi rozmanitá škála barev), a může se vyskytovat i několik barev součastně. Na poškozených a otlačených místech nápadně tmavne.

Rourky: Žluté, olivově žluté, žluto oranžové až červeno oranžové s žluto hnědými, olivově hnědými, oranžovými, červeno oranžovými až červeno hnědými ustími, které na pomačkaných místech ihned modrající.

Třeň: Soudkovitý, kyjovitý až válcovítý, žlutý až oranžově načervenalý, na spodní části až vínově červený s výraznou rezavě červenou až hnědo červenou síťkou, která má výrazně protažená oka. Ale vyskytují se i plodnice, jejichž spodní polovina třeně je až pískově žlutá, síťka je nenápadná a navíc pouze v horní polovině třeně, a celý třeň (i mezi síťkou) může být pokrytý malými, až červeně zbarvenými šupinkami (podle hřibovitých hub od Šutary, Mikšíka a Jandy), byly takové plodnice považovány za samostatný druh - Hřib kavkazský (Boletus caucasicus), ale na základě dlouhodobých pozorování se však zdá, že se jedná pouze o formu poměrně variabilního druhu Boletus luridus.

Dužnina: V mládí tvrdá, časem měknoucí, světle-žlutá, na řezu ihned světle modrající (u červeně zbarvených plodnic  tmavě modrající až černající), po čase místy až olivově nazelenalá,                s příjemnou vůní a mírnou chutí (mnou ochutnávaná plodnice se mi zdála dokonce mírně štiplavá).

Výskyt: Roste hojně v parcích pod lipamy, duby, buky a ve smíšených lesích, od pozdního jara až do podzimu.

Možnost záměny: S Hřibem kovářem (Boletus luridiformis), který má šupinkatý (nikoliv síťkou) potažený třeň a je červené až tmavo-červené barvy, Hřibem Queletovým (Boletus queletii, který má taktéž šupinkatý třeň jako Hřib kovář.

JEDLÝ, VHODNÝ DO POLÉVEK A OMÁČEK, ALE VYŽADUJE DELŠÍ TEPELNOU ÚPRAVU (MIN. 20 MINUT), JELIKOŽ JE ZA SYROVA MIRNĚ JEDOVATÝ, A NEMĚL BY SE KONZUMOVAT NĚKOLIK HODIN PŘED A PO POŽITÍ ALKOHOLU, PROTO ŽE V TÉTO KOMBINACI MŮŽE ZPŮSOBIT NEVOLNOST A ZVRACENÍ!

p1030195u.jpg

 Foto: L. Novák 21.05.2009 Včelný RK

p1060829u.jpg

Foto: L. Novák 29.07.2011 pod zámčí RK

p1060857u.jpg

Foto: L. Novák 29.07.2011 pod zámčí RK

 

Hřib koloděj červený

(Boletus luridus var. rubriceps)

Klobouk: 5 - 14 cm v průměru, polokulovitý, nízce klenutý až klenutý, červený až vínově červený a na otlačených místech tmavnoucí, s hladkou, za vlhka slizkou pokožkou klobouku, jinak sametovou,až plstnatou.

Rourky: Dlouhé, okolo třeně stlačené, od oranžovo červené až po vínově červené, na otlačených místech ihned tmavě modrající až černající.

Třeň: Robustní, kyjovitý až válcovitý, žluto-oranžový až oranžový, celý pokritý vínově červenou až hnědo-červenou výraznou sítkou. Na poškozených místech tmavě modrající.

Dužnina: Na řezu ihned modrající až černající, s mírnou chutí a vůní.

VýskytPod listnáči, hlavně v parcích.

Možnost záměny: S Hřibem kolodějem (Boletus luridum), který je celkově ve světlejších ostínech, s Hřibem kovářem (Boletus luridiformis), který má nohu posetou červenými šupinkami a jinými modrajícími hřiby červených barev.

JEDLÝ, VŠESTRANNĚ UPOTŘEBITELNÝ, ALE VYŽADUJE ALESPOŇ 20 MINUT TEPELNÉ ÚPRAVY, JELIKOŽ JE ZA SYROVA MÍRNĚ JEDOVATÝ.

 

p1040888u.jpg

Foto: L. Novák 01.08.2010 v podzámčí RK

 

 

Hřib kovář

(Boletus luridiformis var. luridiformis)

Klobouk: 5 - 20 cm v průměru, nejprve polokulovitý, klenutý, ve stáří až plochý, masitý, sametový, za mokra lepivý, hnedé, hnědo-černé až černé, někdy také ale narezlé barvy, po otlačení tmavnoucí.

Rourky: Žluté až žlutozelené barvy, s červenými, až tmavě červenými ústímy.

Třeň: Soudkovitý, kyjovitý, časem až válcový, robustní, žluto-oranžové, oranžové, červeno-oranžové až červené barvy, pokrytý červenými, až vínově červenými šupinkami (nikdy síťkou).    Po otlačení ihned přechází do tmavě modré barvy. Pokožka na bázi třeně bílé, až žluté barvy.

Dužnina: Žlutá, na řezu ihned tmavě modrá, až černá. Příjemné vůně

Výskyt:  V jehličnatých i listnatých lesích, hlavně pod duby, roste od května do listopadu.

Možnost záměny: S hřibem kolodějem (Boletus luridus), třeň pokrytý síťkou, Hřibem satanem (Boletus satanas), který má ale bílý klobouka jinými červeně zbarvenými modrajícími hřiby, které mají třeň pokrytý červenými šupinkami.

JEDLÝ, CHUTNÝ, ALE VYŽADUJE ALESPOŇ 20 MINUT TEPELNÉ ÚPRAVY, JELIKOŽ JE ZA SYROVA MÍRNĚ JEDOVATÝ.

 

p1030424u.jpg

 Foto: L. Novák 14.07.2009 Včelný RK

p1030196u.jpg

 Foto : L. Novák 21.05.2009 Včelný RK