Jdi na obsah Jdi na menu

Ostatní hřiby

Hřib maličký

(Chalciporus hypochryseus)

Klobouk: 2 - 4 cm v průměru, polokulovitý, klenutý, někdy až poduškovitý, žluto hnědý, až červeno hnědý, někdy i okrově žlutý, sametový, sametový, až jemně plstnatý, později lysý, lesklý, za deště lepivý a slizký.

Rourky: Asi 5 mm vysoké, většinou přirostlé ke třeni, poměrně široké, vždy žluté, včetně ústí.

Třeň: Úzký, válcový, jen asi 5 mm tlustý, a asi 3 - 5 cm dlouhý.

Dužnina: Žlutá, až žluto hnědá, rezavě hnědá, ve třeni vždy žlutá, palčivé chutě a nenápadné vůně.

Výskyt: Nálezy jsou velmi vzácné, a tak se zatím bezpečně neví kde roste. Podle Atlasu hřibovitých hub od Šutary, Mikšíka a Jandy, byl u nás nalezen v jehličnatých lesích, buď v čisté smrčině, nebo v převážně smrkovém lese s příměsí ojedinělých borovic. Exemplář na fotografii to dokazuje, neboť pochází z mladé smrčiny, kde roste několik ojedinělých borovic.

Možnost záměny: Jenom s hřibem peprným (), od kterého se odlišuje jenom menším vzrůstem a pouze žlutými, nebo žlutoolivovými ústími rourek (nikoliv oranžovými, rezavými, hnědými a pod.)

JE UVEDEN V ČERVENÉM SEZNAMU HUB (MAKROMYCETŮ) ČESKÉ REPUBLIKY V KATEGORII DD, A PROTO BY MĚL BÝT CHRÁNĚN!

 

 


p1050503.jpg

 Foto: L. Novák 12.08.2010 Včelný RK

 

Hřib peprný

Calciporus piperatus

 

Klobouk : až 30 mm v průměru, 10 mm vysoký, polokulovitý až polštářkovitý nebo široce kuželovitý s oblým vrcholem, s pokožkou na temeni hladkou a k okraji jemně plstnatou, barvy růžovohnědé až měďově hnědé.

Rourky : dlouhé až do 1/2 výšky klobouku, měďpvě hnědé s potrhaným ústím. Póry drobné, nepravidelné až labyrintické, měďově hnědé.

Třeň : dlouhý 25 mm o průměru 5 mm, válcovitý, na bázi často zahnutý a hlízkou zakončený, podélně slabě rýhovaný, jemnými hnědými zrníčky posetý, měďově hnědý s přechodem do plstnaté žluté báze, která je k myceliu žlutými vlákny připojená.

Dužnina : na řezu se neměnící, v klobouku světle narůžovělá, v přechodu klobouk-třeň měďová a ve třeni směrem k bázi do žluté barvy přecházející, v bázi živě žlutá. Vůně slabě houbová až nakyslá. Chuť dužniny ostře palčivá.

Výskyt : v jehličnatých lesích, při lesních cestách, v řídkém mechu, poměrně častý

Možnost záměny : s hřibem maličkým a některými klouzky (klouzek kravský, zrnitý apod.), kam byl dříve některými autory řazen

JEDLÝ, AVŠAK PRO PALČIVOST DUŽNINY POUŽITELNÝ JEN JAKO KOŘENÍ!

 

p1070403uu.jpg

Foto L . Novák 15 . 08 . 2011 Poustka RK

 

 

 

Hřib kaštanový

(Gyroporus castaneus)

 

Klobouk: 3 - 10 cm, polokulovitý, později poduškovitě rozložený, někdy uprostřed mírně vmáčklý, rezavě hnědý, červenohnědý až kaštanově hnědý, někdy světleji žíhaný až mírně skvrnitý, s povrchem hladkým, jakoby mírně sametovým, ve stáří až lysým. Okraj klobouku často zvlněný, ale nerozpraskaný.

Rourky: bílé až bělavé, později nažloutlé až krémově žluté, u třeně odsedlém poměrně vysoké, póry drobné a husté, nepravidelné, dlouho bílé, později světle žluté, na otlak mírně tmavnoucí do tmavší žluté až žlutohnědé.

Třeň4 - 10 cm dlouhý, válcovitý až k bázi kyjovitý, hladký až jemně zrnitý, v horní třetině světlejší, jinak zhruba do barvy klobouku

Výskyt : Na vápenatých půdách a písčitých půdách ve smíšených a listnatých lesích     (duby, lípy), u cesty

Dužnina: V klobouku plná, měkká, bílá, ve třeni vatovitá až sklípkovitá, bílá až bělavá, v koře (2 - 3 mm) světle hnědá, na řezu neměnící barvu. Chuť mírná, vůně nenápadná.

Možnost záměnyPro charakteristický vzhled prakticky nezaměnitelný - sklípkatý třeň, neměnná dužnina, rezavě hnědá barva plodnic.

JEDLÝ 

 

hrib_kastanovy_5.jpg

Foto :Václav Matějka 02.08.2011  Suté Břehy (Albrechtice)

 

hrib-kastanovy-1.jpg

Foto :Václav Matějka 02.08.2011  Suté Břehy (Albrechtice)

 

Hřib siný

(Gyroporus cyanescens)

Klobouk5 - 12 cm v průměru, polokulovitý, později nízce sklenutý, později poduškovitý, masitý, pískově žlutý až světle hnědý, lisý, suchý až jemně plsnatý, po poškození ihned světle až chrpově modrající.

Rourky: Světle žluté, citrónově žluté až pískově žluté se stejně zbarvenými ústími, které po poškození ihned chrpově modrají.

TřeňSoudečkovitý až válcový, pískově žlutý až světle hnědý (jako barva klobouku), na vrcholu hladký, cca od poloviny k bázi hrubší (rozdělení patrné okem).

Dužnina: V mládí tvrdá pozdějí měkne, ve třeni vatovitá až sklípkovitá, po rozkrojení ihned chrpově modrající (nikoliv černající).

Výskyt: Nejčastěji v písčitých borech, v teplém počasí, nejčastěji u cest a na výslunných místech.

Možnost záměny: Díky pískovému zbarvení klobouku, rourek i třeně a chrpovému modráni po rozkrojení a poškození je po důkladnějším prozkoumání téměř vyloučena. Maximálně s některým z modrajících hřibů, které ale po rozkrojení nebo poškození přecházejí do tmavě modré až černé.

JEDLÝ, ALE VZHLEDEM K ŘÍDKÉMU VÝSKYTU SI ZASLUHUJE OCHRANY!

 

p1070207u.jpg

Foto: L. Novák 02.08.2011 Čestice

 

 

p1070220u.jpg

Foto: L. Novák 02.08.2011 Čestice

Hřib satan

Boletus satanas

 Klobouk

 

Rourky

 

Třeň :

 

Dužnina :

 

Výskyt :

Možnost záměny :

 

 

p1070454uu.jpg

Foto L . Novák 15. 08. 2011 Poustka RK

 

 

p1070450uu.jpg

Foto L . Novák 15. 08. 2011 Poustka RK

 

Hřib žlučník

Tylopilus felleus

Klobouk : 5 - 20 cm v průměru, polokulovitý, klenutý, ve stáří poduškovitě rozložený, silně  masitý. Pokožka klobouku je matná, suchá, jemně plstnatá, ve stáří i mírně lysá, světle hnědá, hnědá,skořicově hnědá, až tmavě hnědá, po otlačení tmavnoucí.

Rourky : Velmi vysoké (až 2 cm), v už v mládí silně vyklenuté z pod klobouku, bélavé, záhy však růžovějící, se stejně zbarvenými ústími, po otlačení tmavě růžovějícími, až rezavě hnědnoucími, což je hlavní určovací znak.

Třeň : Kyjovitý, robustní, v mládí bělavý, záhy světle hnědý, žluto hnědý, až olivově hnědý, s velmi výraznou plastickou síťkou, s protaženými oky, která je o něco tmavší nežli je barva povrchu třeně.

Dužnina : Bělavá, někdy mírně narůžovělá, tvrdá, ve stáří měknoucí, ve třeni vláknitá,příjemné vůně, ale velmi hořké chuti. V některých pramenech jsou popisovány i plodnice jenom mírně hořké chuti, světlejší barvy, a jemné síťky na třeni.

Výskyt : Velmi hojně ve všech typech lesů, nejčasťeji za suššího počasí, od července do listopadu.

Možnost záměny : Hlavně s bílými hřiby, jako je hřib smrkový(boletus edulis), hřib dubový (boletus reticulatus), a hřib borový (boletus pinophilus), se kterými se může zaměnit v mládí, kdy má ješté bílá ústí rourek, ale nejvíce si ho lidé pletou s hřibem hnědým (boletus badius), který má však nažloutlá, nebo žlutá ůstí rourek, a třeň bez výrazné plastické síťky.

PRO HOŘKOST NEJEDLÝ

  

p1040529u.jpg

Foto L. Novák 16 . 07.2010 Pěčín

p1040524uo.jpg

Foto  L . Novák  16. 07. 2010  Pěčín

 

 

Hřib příživný

(Pseudoboletus parasiticus)

Klobouk: 1 – 3 cm v průměru, polokulovitý, až nízce sklenutý, plsnatý, až drsný, žluto zelený, žluto hnědý, až okrově hnědý, jako by s jemně podvinutým okrajem.

Rourky: Husté, krátké, žluté, až citrónově žluté se stejně zbarvenými drobnými ústími.

Třeň: Valcovitý, žluto hnědý, až okrově hnědý, ve spodní části načervenalý (ve stáří i v nejvyšší části pod rourkami), od spodní třetiny do horní třetiny posetý malými drobnými šupinkami, o něco tmavšími nežli je podklad pod nimi.

Dužnina: Bělavá, až mírně nažloutlá (více žlutá v klobouku), a od poloviny třeně k bázi mírně načervenalá.

Výskyt: Převážně v borových lesích, na hrázích rybníků, ale i všude tam, kde se vyskytuje pestřec, na kterém roste a bere si z něho živiny.

Možnost záměny: Nepřichází v úvahu, pro jeho malý vzrůst a výskyt jen na plodnicích pestřece.

JEDLÝ, ALE PRO MALIČKÝ VZRŮST A ŘÍDKÝ VÝSKYT SE VĚTŠINOU K JÍDLU NEZBÍRÁ.

p1070916.jpg

Foto: L. Novák 17.09.2011 Čestice