Jdi na obsah Jdi na menu

Suchohřiby

Hřib hnědý

(Boletus/Xerocomus badius)

 

Klobouk: 4 - 18 cm v průměru, polokulovitý, sklenutý, později až plochý, nebo trychtýřovitě zvednutý, světle hnědý, hnědý, až černohnědý, lysý, jemně plstnatý, mírně lepivý, za mokra i slizký, za sucha někdy i políčkovitě rozpraskaný.

Rourky: V mládí bělavé, krémově bílé, záhy však světle žluté, žluté, ve stáří zelenožluté, po otlačení zelenomodrající, až modrající, v mládí nízké, ve stáří až 20 mm dlouhé.

Třeň: Soudkový, kyjovitý, později válcový, žlutohnědý, až světle hnědý,  pokrytý jen nevýraznou hnědou, až červeno hnědou síťkou, nebo jen hnědě, až červeno hnědě žíhaný.

Dužnina: V klobouku světle žlutá, nebo žlutá, na řezu časem někdy (hlavně za mokra) modrozelenající, až modrající, v třeni většinou bělavá, až žluto bílá, stářím částečně někdy dřevnající.

Výskyt: Masově v jehličnatých i smíšených lesích, od června do listopadu.

Možnost záměny: S jinými druhy suchohřibů a hřibů, které mají hnědý klobouk a žluté ůstí rourek, občas ale také za hořkého hřiba žlučového (Tylopilus felleus), který má však růžové ůstí rourek, a na třeni výraznou plastickou síťku.

Výborná jedlá houba,vhodná k jakékoliv úpravě(polévky, omáčky, smaženice, guláš, atd. včetně sušení). Je to u nás nejčastěji sbíraná houba.

p1050038uu.jpg

Foto: L. Novák 03.08.2010 Včelný RK

p1040516u.jpg

Foto: L. Novák 03.08.2010 Včelný RK

 

Hřib plstnatý

(Boletus subtomentosus)

Klobouk: 4 - 10 cm v průměru, polokulovitý, později poduškovitě rozložený, žluto hnědý, červeno hnědý, zeleno hnědý, až světle hnědý nebo tmavo hnědý, někdy i žlutý ( varieta luteolus), jakoby kožovitý a  plstnatý, suchý, matný.

RourkyŽluté, světle žluté, ve stáří olivově žluté,se stejně zbarvenými ůstími, která  po otlačení jsou neměnné, jen u rozmočených plodnic zeleno modrají. Póry jsou ve stáří 1 - 3 mm velké

Třeň: Kyjovitý, později válcový, protáhlý,v horní části vždy krémově žlutý,od středu dolů může být i oranžově žlutý, ve spodní části téměř červený (někdy je i celý žlutý), s podélnými oranžovými nebo červenými žilkami (někdy jen světle žlutě žilkovaný). Některé prameny uvádějí i nenápadnou síťku v horní části třeně.

Dužnina: Bělavá, krémová, krémově žlutá, světle žlutá, na řezu neměnící barvu (u rozmoklých plodnic i mírně modrající), v bázi třeně i lehce hnědnoucí. Chuť i vůni má příjemnou, jen pokožka klobouku je mírně nahořklá.

Výskyt:  Hojně v jehličnatých i listnatých lesích, ale může vyrůst i na louce, v dosahu kořenového systému třeba břízy, smrku, dubu apod.

Možnost záměny: Zejména s jinými druhy suchohřibů, od nichž se liší hlavně neměnnou barvou rourek a jejich ůstími, dužniny a žilkatého třeně.

JEDLÝ A CHUTNÝ

 

p1050520.jpg

Foto: L. Novák 12.08.2010 Včelný RK

 

 Hřib žlutomasý

(Boletus chrysenteron)

Klobouk:  4 - 10 cm v průměru, polokulovitý, klenutý, zvoncovitý, až poduškovitý, v mládí hnědo černý, tmavě hnědý, později po otevření klobouku světle hnědý, šedohnědý, červeno hnědý, políčkovitě rozpraskaný ( v prasklinkách s růžovým nebo červeným nádechem), po obvodu klobouku většinou s růžovou nebo červenou linkou, plstnatý, suchý, matný.

Rourky:  Světle žluté, citrónově žluté, později až žluto zelené, se stejně zbarvenými, poměrně širokými ústími, které se po otlačení zbarvují modro zeleně, až modře.

Třeň:  Soudkovitý, později válcový, v horní části často žlutý, směrem dolů přecházející přez žlutooranžovou, až do tmavě červené, v horní části posetý tmavě červenými zrníčky, někdy také červeně podélně žilkovaný a na bázi potažený bílou plstí,

Dužnina:  Žlutá nebo žlutavá, na řezu lehce modrající, v bázi třeně a na přehodu klobouk - třeň  někdy lehce červenající. Za mokra se velmi rychle nasákává vodou, a velmi rychle plesniví.

Výskyt Velmi hojne ve všech lesích, nebo v dosahu kořenů většiny stromů. Roste od června do října.

Možnost záměny: S hřibem uťatovýtrusým (xerocomellus porosporus), od něhož se liší  přítomností růžové nebo červené barvy v pokožce klobouku a prasklinkách, a v mládí, kdy klobouk ještě není rozpukaný, i hřibem plstnatým (boletus subtomentosus).

 

p1060938u.jpg

Foto: L Novák 30.08.2011 Včelný RK

p1050329u.jpg

Foto: L Novák 06.08.2010 Včelný RK